C-vitamin a kozmetikumokban – Alapok, tapasztalataim

Akit érdekel a szépségápolás, az tudja, hogy hetente új szupercsoda hatóanyag  jelenik meg a piacon, és persze ezzel egyidőben az influencerek profilján. Sokszor érzem azt, amikor meglátok egy ilyen bejegyzést, hogy ezt nekem is azonnal ki kell próbálnom, nehogy kimaradjak a buliból. Persze mire kettőt pislogok már egy másikról zengenek ódákat. Nehéz eligazodni az infóáradatban, és eldönteni, hogy mire van valóban szükségünk. Szeretném összegyűjteni a legfontosabb tudnivalókat a mostanában divatos összetevőkről, így eldönthetitek. hogy melyiket építitek be a szépségápolási rutinotokba.

Az első szupersztár a C-vitamin, mindenhol ezt látjuk mostanában, én is ezt próbáltam ki először. A Geek&Gogeous C-glow szérumát használom, a bejegyzés végén leírom az eddigi tapasztalataimat, de először jöjjön egy-két hasznos infó a C-vitaminról. 

C-vitamin gyorstalpaló - mire jó?

Igyekszem érthetően, a lényegre koncentrálva összefoglalni nektek, hogy mit kell tudni a C-vitamin bőrre gyakorolt hatásairól. Remek hír, hogy az egyik legtöbbet kutatott vitaminról van szó, tehát jó sok tudományos bizonyíték áll rendelkezésünkre. Akit részletesebben érdekel a téma, annak melegen ajánlom a forrásokban megjelölt cikkeket!

Az 1930-as évek óta tudjuk, hogy a C-vitamin alapvető fontosságú az emberi szervezet számára, ekkor fedezték fel a skorbut gyógymódjaként. Hozzájárul az immunrendszerünk megfelelő működéséhez, egészségünk megőrzéséhez. Na de miért is ennyire jó a bőrünknek? Például azért, mert az egyik legjobb antioxidánsról van szó. Az antioxidánsok segítenek a szabadgyökök semlegesítésében, szabadgyökök például a napsugárzás hatására keletkeznek a bőrben. Többek között ezek felelnek az öregedésért, ezért hangsúlyozza minden szakértő annyira a fényvédők fontosságát. A C-vitamin szabadgyök-semlegesítő tulajdonságának köszönhetően védi a bőrt a káros UVA és UVB sugaraktól. Ez nem azt jelenti, hogy rákenjük a C-vitaminos szérumot az arcunkra, és vígan szaladhatunk is a strandra. Sőt! Mindenképpen fényvédővel kell kombinálni, mivel a C-vitamin nem nyeli el, vagy veri vissza a napsugarakat, csak a káros hatásukat csökkenti. 

Nagy mértékben képes javítani a napégés okozta bőrkárosodás állapotán, halványítja a barnás pigmentfoltokat. A másik csodás tulajdonsága, hogy támogatja a kollagén szintézist, és ezzel segíti a bőrünk kollagén termelését. Ezen kívül gyulladáscsökkentő, bőrkiegyenlítő és ragyogás fokozó hatása is van. Nem szeretem az “öregedésgátló” kifejezést, mert mindenképpen öregszünk, és egy hatóanyag ezt nem fogja meggátolni. Azonban tényleg elmondható a C-vitaminról, hogy az előbb felsorolt tulajdonságainak köszönhetően fiatalabbá varázsolja a bőrünket, és látványosan csökkentheti az öregedés jeleit. A legjobb hatást akkor érhetjük el, ha E-vitaminnal és ferulasavval kombináljuk, érdemes tehát olyan terméket keresni, amikben mindhárom összetevő megtalálható.

Aszkorbinsav, származékok, koncentráció

Nem csoda, hogy egyre több kozmetikumban találkozhatunk C-vitaminnal, sőt a legtöbb márkánál már külön szérum is szerepel a palettán. Nem mindegy viszont, hogy a C-vitamin milyen formában és koncentrációban található meg az adott termékben. 

A tiszta C-vitamin (aszkorbinsav/l-aszkorbinsav) a leghatásosabb, viszont a legmacerásabb is. Vizes oldatban 3,5 pH alatt stabil, ami azért problémás, mert a bőrünk természetes pH-ja 4,5 és 5,5 között mozog. A tiszta C-vitamin ezáltal irritáló hatású lehet az érzékeny bőrűek számára. Még egy gyenge tulajdonsága, hogy nagyon érzékeny a fényre és az oxigénre, ezért nem áll el sokáig. A tiszta C-vitamint tartalmazó termékek szavatossága a felbontástól számított 2-3 hónap. Ez nem azt jelenti, hogy konkrétan megromlik, hanem azt, hogy veszít a hatékonyságából. Onnan tudhatjuk, hogy elkezdett oxidálódni a szérumunk, hogy egyre sötétebbé válik a színe. A gyártók jó esetben figyelnek a csomagolásra, ezért vannak ezek a termékek gyakran sötét üvegben, és ezért érdemes őket hűtőben tárolni. 

A kutatók folyamatosan dolgoznak azon, hogy stabilizálják a C-vitamint, ebben friss (2019. júliusi)  kutatásban már egész jó eredményeket értek el. Kifejlesztettek egy Aptamin-C nevű hatóanyagot, ami kevésbé oxidálódik, így megnövekedhet a termékek szavatossági ideje. Kíváncsi leszek a további eredményekre. Addig is marad nekünk az aszkorbinsav, vagy az érzékeny bőrűként használhatunk C-vitamin származékokat. A hatásuk nem lesz pont ugyan olyan, mint a tiszta C-vitaminé, de remek alternatívát kínálnak.

A koncentrációval kapcsolatban fontos, hogy a  C-vitamin 5% és 20%-os koncentráció között hatásos. Ha érzékeny a bőrötök, akkor érdemes alacsonyabbal kezdeni, és ha nem tapasztaltok csípő, bizsergető érzést, akkor próbálkozhattok erősebbel. Általánosságban elmondható, hogy a 15%-os koncentráció a legtöbbeknek megfelelő és hatékony.

Szükségem van C-vitaminos szérumra?

Amíg a táplálkozásod nem megfelelő, addig nem!

Elsősorban arra kell odafigyelnünk, hogy megfelelő étkezéssel biztosítsuk a C-vitamin szükségletünket. Ha nincs rendben a táplálkozásunk, akkor bödön számra kenhetjük magunkra a különböző szérumokat feleslegesen. Ha ezen a téren megteszünk minden tőlünk telhetőt, akkor viszont érdemes kívülről is a bőrünkbe juttatnunk C-vitamint. 

A kor előrehaladtával csökken a bőrünkben a C-vitamin mennyisége, és a káros környezeti hatások, mint például a légszennyezés és a napsugárzás tovább rontanak a helyzeten. Ennek pótlására használhatunk különböző vizes vagy géles alapú szérumokkal, de akár C-vitaminos krémeket is. Nekem az előbbiekkel van tapasztalatom, vagyis konkrétan a Geek&Gorgious C-glow szérumával. 

Geek&Gorgeous C-glow

A Geek&Gorgeous egy magyar kozmetikai márka szuper filozófiával. A termékeik olyan összetevőket tartalmaznak, melyek bizonyítottan hatásosak, és arra is odafigyelnek, hogy semmilyen irritáló anyagot ne tartalmazzanak. Igyekszem támogatni a szimpatikus magyar márkákat, szóval nagyon örültem, amikor megláttam, hogy szerepel a palettájukon C-vitaminos szérum. Ez a termék volt az első “extra” darab az arcápolási rutinomban, amikor elkezdtem jobban foglalkozni a szépségápolással. A skinskmart.hu-ról rendeltem, egyébként a leírásnál felhívják a figyelmet arra, hogy frissen készítik minden héten a szérumot, ugyebár az említett szavatosság miatt. Nagyon kíváncsi és izgatott voltam, hogy valóban tapasztalom-e azokat a hatásokat, amikről annyit hallottam. 

Azért választottam a szérum formát, mert nekem ezt a legegyszerűbb beépíteni az arcápolási rutinomba. Reggel rögtön arcmosás után használom első lépésként, ilyenkor tuti nem felejtem el, és kiélvezhetem az összes jótékony hatását. A C-vitamin érzékenysége miatt érdemes várni a felvitele után, mert könnyen kapcsolatba lép más hatóanyagokkal és beindulhat az oxidáció. Ez a szérum vizes alapú, így nagyon gyorsan beszívódik, de a maximális eredmény érdekében én szoktam várni kb. 10 percet, mielőtt felviszem a hidratálót és a fényvédőt (!).  

A C-glow 15% tiszta C-vitamint tartalmaz, valamint van benne egy kevés E-vitamin és egy jó adag ferulasav is. Mivel vizes alapú oldószerben van, ezért nagyon érzékeny, hűtőben kell tárolni, és így kb. 3 hónapig marad friss. Nekem kifejezetten jól esik reggelente hideg szérumot csöpögtetni az arcomra, bár elég furcsán nézhetek ki ilyenkor a  hűtő előtt állva… Egyébként a felvitele elsőre nem volt annyira egyszerű, mivel nagyon híg és folyós. Először megpróbáltam az ujjaimra cseppenteni, és úgy szétkenni az arcomon, de a kezemen és az ujjaim között több maradt belőle. Most már közvetlenül az arcomra teszem, és gyorsan el is kenem, így teljesen jól felvihető. Jó hír, hogy lehet mellé rendelni egy kisebb üveget, amibe át tudunk tölteni belőle. Utazáskor ebben szoktam magammal vinni, amúgy pedig az edző táskámban van, hogy a reggeli edzések után is tudjam használni. 

Tapasztalatok

Már a második üveg felénél tartok, szóval úgy érzem van elég tapasztalatom ahhoz, hogy megosszam veletek. Nekem nem különösebben érzékeny a bőröm, a 15%-os koncentráció abszolút bevált. Nagyon tetszik, hogy ennyire könnyed az állaga és pár másodperc alatt beszívódik. Ezután hidratálót és fényvédőt is használok, de egyáltalán nem érzem, hogy vastag réteg lenne az arcomon a három terméktől. Amit azonnal tapasztaltam, hogy tényleg mintha “ragyogóbb” lenne a bőröm. Úgy látom, mintha egységesebb és szebb színe lenne az arcomnak. Amit még észrevettem, hogy a homlokomon lévő kezdetleges ráncocskák kicsit halványulnak, kevésbé láthatóak.

Ahogy az összes aktív hatóanyagot a C-vitamint is hosszú távon kell használni ahhoz, hogy kifejtse a hatását. Nekem még nincsenek nagyon mély ráncaim és pigmentfoltjaim sem, a hosszabb távú eredményekről később biztosan beszámolok. 

Összességében nagyon jól esik használni ezt a kis szérumot, és úgy látom, hogy a bőrömnek is jót tesz. Tervezem, hogy kipróbálok többféle C-vitaminos terméket, és persze majd beszámolok róla a blogon is.

Ti használtok C-vitaminos kozmetikumot? Melyik a kedvencetek? 🙂

xx,

Lara